Vítejte na serveru Smartblue.net
  Prosím pozor:
 • Stará verze SB2 má problémy,
  teď to nestíhám řešit, prosím,
  použijte místo toho novou verzi na SB2_NEW
  Hrajeme:
 • Osadníky - 5 různých ostrovů
 • Šachy
 • Piškvorky a gomoku - obyčejné, pro i swap
 • Pente a kerjo - obyčejné i swap
 • Othello(reversi) - obyčejné i žravé
 • Renju - japonské piškvorky
 • S.B.Navy - námořní bitva starověkých lodí
  + klasické Lodě a ponorky
 • Domino - s 28, 54 nebo 91 kameny
 • Entropie - souboj Chaosu a Radu
 • Legie - bitva dvou armad
  Mozek potrápí mozkolamy:
 • Atomix (79 úrovní)
 • Sokoban (85 úrovní)
 • Mahjongg (5 úrovní)
 • Solitaire (10 úrovní)
 • SameGame
 • Rainbow Bubbles
 • SuDoku
  Dále máme:
 • Turnaje i soutěže o ceny
 • Diskuzní kluby o hrách a dalších tématech
 • Help s pravidly ke všem hrám

Registrace i hraní jsou zadarmo.


  Stručný životopis serveru SmartBlue aneb proč co a jak

Název SmartBlue vznikl odvozením od jména šachového počítače DeepBlue, který jako první dokázal porazit lidského mistra světa v šachu Kasparova. Server běží už od roku 1999, protože v té době jsem rád hrál šachy a neměl jsem čas chodit někam, takže jsem si napsal program, abych je mohl hrát on-line.

Potom přišel zájem návštěvníků s ním i piškvorky a jejich různé varianty jako je Pente, Kerjo, Renju. Pokud to neznáte, jsou to velmi zajímavé varianty, jak si zpestřit svět křížků a koleček, především o „zajímaní“ soupeřových kamenů a vyhrát nejenom tím, že máte pět v jedné řadě, ale i počtem zajatých kamenů.

Další hrou, která mne zaujala, a protože jsem pořád neměl čas na živé hraní, jsou Osadníci. Možná je spíše znáte pod názvem Osadníci z Katanu, ale naší Osadníci jsou touto hrou jenom ispirováni. Oproti deskové verzi mají suroviny navíc, jiné ceny budov a karet a celou řadu dalších zvláštností. Na kolik to prospívá hratelnosti a zábavě ze hry – to už posuďte sami, většina věcí je tam dodána po delší diskuzi s hráči. A snad se mi někdy podaří dopracovat zcela novou verzi – Patricij, odehrávající se kolem města Ankh-Morpork, kde o nadvládu nad městem soupeří zájmové skupiny jednotlivých cechů a politických aliancí, to vše na hospodářském principu z Osadníků.

V rámci serveru ale nesmím zapomenout ani na další herní klasiku, jakou je Othello. A velmi oblíbené Domino. Anebo Lodě a ponorky, pak jsou tu dvě zvláštní a málo známé hry. Jednou z nich je Entropie. Princip této hry je prostý, jedná se o soupeření Řádu s Chaosem, Řád vytváří vzory, Chaos se je snaží bořit. To vše se odehrává na hrací desce 7x7 polí, kde se umísťují hrací kameny různých barev. Každý hráč hraje v rámci partie za Chaos a pak i za Řád, vítězem je ten, který jako řád poskládal více vzorů.

Poslední prozatím hotová hra je Legie, napsaná též podle deskové hry. Principem je pokládání kartiček s jednotkami na hrací mapu, každá jednotka má svoji zvláštní schopnost a cílem je eleminovat vojsko soupeře, ať už střelbou, nebo obklíčením a přečíslením. Svoji roli zde hraje i terén, jedná se o svižnou a velmi variabilní hru.

Samozřejmostí je u každé partie chat mezi hráči, stejně jako diskuze u turnajů. Dále na serveru existují jednoduché diskuzní fóra především pro domlouvání partií a turnajů, ale je možné založit fórum na libovolné téma. Nicméně nejedná se o diskuzní, ale o hrací server, takže rozhraní pro diskuzi je opravdu velmi jednoduché. To samé se týká posílání vzkazů mezi hráči.

Úspěšnost jednotlivých hráčů se poměřuje pomocí žebříčků SBR, což je zkratka pro SmartBlue Rating. Jedná se o zjednodušený výpočet, který vychází z výpočtu pro ELO v rámci šachových partií. Pro hraní potřebujete kredity, které jsou jednak přidělovány za každou výhru, anebo pokud jich máte málo, můžete vyluštit některý z hlavolamů, které tvoří další součást serveru. Je na výběr Atomix, Sokoban, Sudoku, Solitaire a další hlavolamy a hříčky, takže se nedostatku kreditů rozhodně nemusíte bát.

Z připravovaných věcí jsou zde dvě hry. O Patricijovi už byla řeč, ale na testovací verzi je už hotová hra Mlýn. Na první pohled se jedná o „dětskou“ zábavu, která byla součástí všech herních setů, ale kterou nikdo pořádně nepochopil. Na druhý pohled je to hra, která je stejně stará jako šachy a ve staro a středověkém světa byla velmi oblíbená. Existuje spousta jejich variant, pro hraní jsem vybral prozatím ty nejznámější, pokud se to uchytí, velmi rád doplním další varianty, o které bude zájem.

A také chystáme změny – nejen ve vzhledu, který si ta za léta zaslouží modernizaci, ale i v rozdělení na subdomény podle jednotlivých her, protože celá řada hráčů volala po jednodušším rozhraní zaměřeném jenom na jejich oblíbenou hru. Jako první to čeká dvě nejoblíbenější hry na serveru, kterými jsou Domino a Osadníci. O dalším postupu se rozhodne podle ohlasu a také jak se to technicky osvědčí.

Za server housing děkujeme SPOJE.NET.

  Chcete se podívat, jak to vypadá vevnitř bez registrace?
  Posdka serveru
Killer_bee : web, FCGI, designe-mail: killer_bee@smartblue.net
Kyanid : grafika, designe-mail: kya@kyanid.sk
karoH : TCP/IP klient 
Nogard : Helpy 
Mig29 : AI - ninuky 
Kristal : help, betatesting 
Malamut : help, betatesting 
HonzaAD : grafika, star design 
  Top 5 - Entropie
1 johnd
  2321
2 idle
  2286
3 mendrit
  2240
4 hanes
  2180
5 horned_rat
  2162
  Spoluprace